RRSO
0%
RATA OD:

Zalety i wady zakupów na raty

Zakupy na raty to rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na wydanie większej kwoty za jednym razem. 

Jest to system polegający na wykorzystaniu pożyczonych z banku pieniędzy na zakup dowolnego produktu czy usługi. Kredyt możemy zasięgnąć bezpośrednio w banku i po otrzymaniu środków zakupić produkt bądź za pośrednictwem sklepu, w którym chcemy zakupić towar.

Zalety zakupów na raty

Najważniejszą zaletą kupowania na raty jest możliwość rozłożenia płatności w czasie. Nie mając wystarczająco dużo środków pieniężnych możemy zakupić towar, którego potrzebujemy. Zamiast jednorazowego kosztu w postaci wysokiej kwoty, mamy kilka mniejszych rat do spłacenia, a pieniądze odłożone na czarną godzinę jako poduszka finansowa zostają z nami. Jest to tym bardziej ważne, jeśli planowany zakup wiąże się z wydaniem wszystkich bądź znaczącej większości odłożonych pieniędzy. Kolejną zaletą jest fakt, że kupując na raty oraz dbając o ich regularne spłacanie mamy możliwość budowania zdolności kredytowej, co może okazać się potrzebne w przyszłości np. w sytuacji ubiegania się o kredyt na mieszkanie. Dodatkowym atutem jest możliwość odłożenia spłaty. Nierzadko istnieje możliwość, która pozwala zapłacić pierwszą ratę dopiero po kilku miesiącach od dnia zakupu.

Wady zakupów na raty

Zakupy na raty to często bardzo kuszące rozwiązanie, którego na początku nasz portfel nie odczuwa. Takie transakcje jednak trzeba dobrze przemyśleć. Zbyt duża ilość miesięcznych rat może obciążyć domowy budżet i sprawić, że będziemy żyli pod presją zaciągniętych kredytów. Poza tym jeżeli nasze płatności nie będą regularne to bank naliczy nam odsetki, a w konsekwencji zepsuje to naszą historię kredytową. Warto zwrócić też uwagę na koszty ukryte przy zaciąganym zadłużeniu. Zdarza się, że nie zdajemy sobie sprawy jak dużo kosztuje nas taki system płatności. Dlatego też należy dokładnie przeczytać umowę kredytową i zapytać o wszystkie obowiązkowe płatności. W umowie kupna powinniśmy znaleźć informację o faktycznym koszcie naszego kredytu oraz ile wyniesie miesięczna rata. Zakupy na raty posiadają również inną wadę, a mianowicie są związane z koniecznością załatwiania dużej ilości formalności. Oczywiście wszystko uzależnione jest bezpośrednio od sklepu, w którym zdecydowaliśmy się na zakupy, niemniej jednak standardowo zostaniemy poproszeni o przedstawienie dowodu tożsamości oraz zaświadczenia o źródle wysokości dochodu.

 

Kredyt ratalny może okazać się świetnym rozwiązaniem, gdy nie mamy całej kwoty, która pozwoli nam sfinansować zakup określonej rzeczy. Jednak przez to, że zakupiony produkt na raty nie obciąża nas od razu wydatkiem, kupujemy chętniej i więcej. Warto jednak czasem zastanowić się czy dana rzecz jest nam na pewno potrzebna i przemyśleć decyzję o zakupie czegokolwiek na raty.

Kontakt

Ponad 10 lat doświadczenia w dostarczaniu rozwiązań spełniających potrzeby naszych Klientów to gwarancja odpowiedzialności, rzetelności i poufności informacji.

FinUp Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Powązkowska 15,
01-797 Warszawa

801 811 000

Loading
Your message has been sent. Thank you!