RRSO
0%
RATA OD:

Wirtualne kasy fiskalne

Wraz z rozwojem technologii oraz chęcią wprowadzania zmian przez rząd w celu uszczelnienia systemu podatkowego do użytku zostały wprowadzone wirtualne kasy fiskalne czy też tzw. kasy fiskalne online.

Docelowo rozwiązanie to ma zastąpić stosowanie jak dotąd tradycyjnych kas fiskalnych, a wszystkie transakcje mają być przeprowadzane i rejestrowane online. Zmiany wprowadzane są etapami i dotyczą określonej grupy branż. Docelowo rozwiązanie to będzie traktowane jako podstawowe.

 

Czym jest kasa fiskalna online?

Wirtualna kasa fiskalna to nic innego jak oprogramowanie zwane również potocznie aplikacją, które może zostać zainstalowane na odpowiednim urządzeniu takim jak smartfon, tablet czy też laptop. Opłata zależna jest od wybranego przez nas dystrybutora oprogramowania i może wynieść od 0 do około 100 zł kosztów miesięcznych w zależności od zakresu świadczonych usług. Urządzenie, które posiada taką aplikację dodatkowo powinno zostać wyposażone w odpowiednią drukarkę paragonów oraz terminal płatności online.

 

Etapy

Poniżej lista poszczególnych etapów wprowadzania zmian w zakresie posiadania kas fiskalnych:

1) Przepisy dotyczące kas fiskalnych online weszły w życie już od 1 czerwca 2020r. i od tej daty możliwe było rejestrowanie sprzedaży przy ich pomocy.

2) Od 1 stycznia 2020r. obowiązek korzystania z wirtualnych kas został nałożony na stacje benzynowe oraz warsztaty motoryzacyjne.

3) Od 1 stycznia 2021r. do grona branż dołączyła między innymi branża hotelarska oraz gastronomia.

4) Od 1 lipca 2021r. do wymogu wymiany kas fiskalnych na kasy online dodane zostały kolejne podmioty z zakresu usług takich jak: fryzjerstwo, kosmetyka, budownictwo, opieka medyczna, usługi prawnicze.

5)  Do końca roku 2022 będzie można nabyć ostatnie tradycyjne kasy fiskalne, a od roku 2023 wszystkie branże mają zostać objęte wymogiem posiadania wirtualnych kas online.

 

Ulgi podatkowe

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się skorzystać z kas fiskalnych online mają możliwość ubiega się o skorzystanie z ulgi podatkowej na zakup kasy fiskalnej. Ulga ta daje możliwość odliczenia od podatku VAT 90% kwoty wydanej na zakup kasy fiskalnego online. Nie mniej jednak kwota ta została ograniczona do maksymalnie 700zł.

Zgodnie z Arykułem 111 ust 4 ustawy o podatku VAT z ulgi mogą skorzystań przesiębiorcy spełniający poniższe warunki:

1) powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i Ci którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, o których mowa w ust. 6a,

2) nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i Ci którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących o których mowa w ust. 6a oraz dotychczas nie używali kas rejestrujących lub kas, o których mowa w art. 145a ust. 1, do prowadzenia ewidencji sprzedaży.

 

Bezpieczeństwo

Jednak dużo wątpliwości budzi wątek bezpieczeństwa i ewentualnego wycieku danych, dlatego też dane urządzenie będzie podlegało atestowi. Jednak nie podlega temu urządzenie na którym będzie zainstalowana dana aplikacja: tablet, smartfon, laptop. Dodatkowe zabezpieczenia urządzenia w postaci odpowiedniego programu anywirusowego zależy jedynie od posiadacza urządzenia na którym zostanie zainstalowana aplikacja. Warto pomyśleć o tego typu zabezpieczeniu z poziomu przedsiębiorstwa.

 

Podsumowanie

Docelowo obowiązek ten zostanie skierowany na wszystkie branże. W związku z tym już teraz warto zaplanować sobie przejście na kasę fiskalną online. Swoją decyzję warto skonsultować ze specjalistą, który pozwoli nam dobrać odpowiednie rozwiązania dla potrzeb naszej firmy nie czekając z tym na tzw. ostatni dzwonek.

Kontakt

Ponad 10 lat doświadczenia w dostarczaniu rozwiązań spełniających potrzeby naszych Klientów to gwarancja odpowiedzialności, rzetelności i poufności informacji.

FinUp Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Powązkowska 15,
01-797 Warszawa

801 811 000

Loading
Your message has been sent. Thank you!