RRSO
0%
RATA OD:

Płatność kartą czy gotówką ?

Aktualnie bardzo rzadko mamy więc do czynienia z formą opłaty w postaci wymiany dóbr, jak to miało miejsce przed powstaniem pieniądza. Zatem obecnie wszyscy korzystamy ze środków płatniczych jakimi są pieniądze.

Czasy współczesne umożliwiają nam nie tylko korzystanie z pieniędzy w postaci papierowej, ale również w postaci elektronicznej, płacąc chociażby kartą debetową czy też kredytową. Która z tych form wydaje się lepsza?

Zakupy

Jeszcze kilkanaście lat temu w przypadku zakupów stacjonarnych najczęstszą formą płatności była gotówka. Działo się tak chociażby z uwagi na to, iż nie każdy sklep posiadał terminal płatniczy. Wraz z rozwojem elektronicznych usług płatniczych sytuacja ta uległa zmianie, a terminale są znacznie łatwiej dostępne. Chociażby z uwagi na wzrost konkurencyjności wśród firm z branży produkującej tego typu urządzenia. Dodatkowo mamy możliwość skorzystania z dofinansowania do terminala pod nazwą "Program Polska Bezgotówkowa". Dzisiaj znacznie łatwiej jest płacić kartą, gdyż rzadko który sklep nie posiada urządzenia płatniczego.

Gotówka

Jeśli chodzi o płatność gotówką to z pewnością nie raz słyszeliśmy od osoby obsługujące w sklepie pytanie "czy moge być grosik dłużny/a?". Nie zawsze mamy przy sobie dokładnie odliczone pieniądze dlatego przy kasie czeka nas oczekiwanie na wypłatę reszty, co nie raz jest minusem tego typu płatności. Kolejną rzeczą jest posiadanie przy sobie gotówki. Musimy pamiętać, aby posiadać odpowiednią ilość gdyż nie wiemy tak naprawdę kiedy będziemy chcieli z niej skorzystać. Nie zawsze planujemy wyjście na zakupy, niektóre rzeczy kupujemy spontanicznie. Zbyt duże posiadanie gotówki również nie jest dobrym rozwiązaniem tym bardziej jeśli zdarza nam się zapominać portfela, nie wspominając już o ewentualnej chęci pozyskania naszych pieniędzy przez osoby trzecie. Posiadanie gotówki ma jednak swoją dobrą stronę, a mianowicie nie uda nam się kupić za więcej niż posiadamy w portfelu.

Karta płatnicza

Jeśli chodzi o płatności kartą płatniczą to z pewnością zalet jest bardzo wiele. Używając karty mamy tak naprawdę całość środków z naszego konta dostępną przy sobie. W przypadku utraty lub zagubienia karty wystarczy jeden telefon lub blokada karty w aplikacji, a z pewnością nikt nie dostanie się do naszych środków na koncie. Największym jednak atutem karty jest możliwość zakupów online. Nie wszystkie sklepy oferują płatności za pobranie, gdyż jest to po części problematyczne. Dlatego też najlepszą formą jest płatność kartą lub przelewem bankowym.

Podsumowanie

W przypadku karty płatniczej odnotujemy znacznie więcej plusów, aniżeli minusów takiego rozwiązania. Nie mniej jednak jest to rzecz indywidualna. Dla jednych płatności karta i posiadanie pełnej historii wydanych środków to zaleta, a dla drugich wada. Dlatego też każdy indywidualnie powinien dokonać wyboru najlepszej formy dla siebie lub też połączyć obydwie te formy i używać z zależności od sytuacji.

Kontakt

Ponad 10 lat doświadczenia w dostarczaniu rozwiązań spełniających potrzeby naszych Klientów to gwarancja odpowiedzialności, rzetelności i poufności informacji.

FinUp Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Powązkowska 15,
01-797 Warszawa

801 811 000

Loading
Your message has been sent. Thank you!