RRSO
0%
RATA OD:

Kredyt na pierwsze mieszkanie

Zakup własnego mieszkania to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Niestety znaczna większość z nas nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę w związku z tym posiłkujemy się kredytem.

W całym procesie zakupu istnieje wiele czynników, które mogą ulec zmianom. Niskie oprocentowanie i niska prowizja mogą wydawać się interesujące, ale należy uważać żeby nie dać się nabrać chwytom marketingowym, gdyż najczęściej kryją się pod tym dodatkowe ubezpieczenia powodujące podwyższenie całkowitych kosztów kredytu.

Zdolność kredytowa

W pierwszej kolejności powinniśmy oszacować swoją zdolność kredytową, aby zorientować się na jaką kwotę możemy liczyć. Kluczowe znaczenie w procesie weryfikacji kredytobiorcy będą miały jego dochody, a pod uwagę będą brane zarówno ich wysokości, jak i źródło. Jest to jeden z głównych czynników, który zawsze wpływa na to, czy mamy szansę na pozytywną decyzję banku. Warto pamiętać, że zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego wiąże się z koniecznością wniesienia wkładu własnego. Jego minimalna wysokość to 10 procent wartości nieruchomości, a standardowa wpłata, która pozwala na uzyskanie lepszych warunków kredytowania i akceptowana jest przez każdego kredytodawcę to 20 procent. Rząd pracuje również nad wprowadzeniem kredytu bez wkładu własnego.

Warto również wziąć pod uwagę, iż należy ostrożnie podejść do wyliczonej kwoty zdolności kredytowej i nie wykorzystywać jej w całości. Chodzi o to, aby przy zdolności kredytowej np. 800 000 zł nie kredytować się na taką kwotę, ale pozostawić zapas w razie wystąpienia wzrostu zmiennej stopy procentowej. Możemy obecnie zaobserwować wzrosty, które powodują zwiększenie raty kredytowej i problemy osób, które zaciągnęły maksymalny możliwy kredyt nie pozostawiając sobie zabezpieczenia finansowego.

Weryfikacja konkurencji

Przed podjęciem wiążących decyzji dobrze zorientować się w sytuacji panującej na rynku kredytów mieszkaniowych. W tym procesie przydatny może być kalkulator kredytów mieszkaniowych. Z jego pomocą kredytobiorca może poznać spersonalizowaną ofertę kredytów i obliczyć przybliżone koszty zobowiązania tego typu. Należy jednak pamiętać, że ostateczne warunki umowy są ustalane indywidualnie, a ocena zdolności kredytowej nie zawsze pozwala na zastosowanie określonych parametrów w praktyce. Kalkulator kredytów pozwala jednak zorientować się w sytuacji i zapoznać z przybliżonymi kosztami jakie będą związane z zaciągnięciem kredytu na mieszkanie. 

Najlepszy kredyt to z pewnością taki, który jest indywidualnie dopasowany do aktualnej sytuacji finansowej osób, które się o niego starają. Jednak ciężko jednoznacznie ocenić, jaka będzie najkorzystniejsza oferta i najlepszy kredyt bez porównania, przeanalizowania i przemyślenia propozycji jakie oferują banki. Czasami drobna pomyłka może wiele kosztować i opóźnić uruchomienie kredytu, czy nawet wpłynąć na odmowną decyzję banku.

Kontakt

Ponad 10 lat doświadczenia w dostarczaniu rozwiązań spełniających potrzeby naszych Klientów to gwarancja odpowiedzialności, rzetelności i poufności informacji.

FinUp Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Powązkowska 15,
01-797 Warszawa

801 811 000

Loading
Your message has been sent. Thank you!