RRSO
0%
RATA OD:

Jak zweryfikować swój status kredytowy

Niemal każdy z nas posiadał lub nadal posiada kredyt. Wszystkie informacje związane z uzyskanym przez nas kredytem gromadzone są przez biuro informacji kredytowej, nieważne czy jest to kredyt gotówkowy, hipoteczny, czy też szybka pożyczka.

Informacje te służą jako nasza historia kredytowa, na podstawie której dane instytucje finansowe są w stanie ocenić chociażby ryzyko przy udzielaniu kredytu danej osobie, ale i nie tylko w tym celu. My ze swojej strony powinniśmy zadbać, aby wszelkie zobowiązania były spłacane przez nas terminowo i zgodnie z podpisanymi przez nas umowami kredytowymi.

Czym jest BIK

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) jest to Instytucja, która służy przede wszystkim do wsparcia systemu bankowego w Polsce dzięki gromadzeniu, wymianie oraz udostępnianiu informacji kredytowych i gospodarczych. Instytucja ta działa na podstawie art. 105 ust. 4 Prawa bankowego. Gromadzone dane dotyczą zarówno osób fizycznych jak i podmiotów gospodarczych (firm). Grupa BIK składa się z dwóch instytucji, a mianowicie z Biura Informacji Kredytowej S.A. oraz Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A., której głównym akcjonariuszem jest BIK. Każda z nich ma odrębny zakres specjalizacji, ale wspólnie wpierają bankowość w Polsce.

Biuro Informacji Kredytowej S.A. - zbiór danych o klientach indywidualnych i firmach również w obszarze pożyczek pozabankowych

Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor - zbiór danych o przeterminowanych zadłużeniach osób i firm. Pozwala to na weryfikację wiarygodności płatniczej klientów.

Czy jako osoba fizyczna mogę zweryfikować swoje dane?

Tak. Każda osoba fizyczna jak i osoba prawna ma możliwość weryfikacji danych na temat swoich zobowiązań. W celu uzyskania dostępu należy zarejestrować konto na stronie BIK oraz poprawnie zweryfikować swoją tożsamość. Po udanej weryfikacji może rozpocząć korzystanie z serwisu. Większość usług odbywa się na zasadzie odpłatnej. Pełna oferta usług dostępna jest na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej.

Zabezpieczenie przed wyłudzeniem

Mimo tego iż niektóre z usług na stronie BIK są odpłatne to i tak warto zastanowić się nad wkupieniem odpowiedniego abonamentu i korzystać np. z dostępnych alertów. Może to być pomocne zwłaszcza, gdy podejrzewamy możliwość udostępnienia naszych danych osobom trzecim np. gdy otrzymamy oświadczenie od pracodawcy o dostępnie do naszych danych przez osobę niepowołaną. Wtedy też mamy możliwość wykupienie tzw. Alertu BIK dzięki czemu otrzymamy powiadomienie mailowe lub SMS w przypadku, gdy ktoś będzie próbował uzyskać kredyt na nasze dane.

Jak można zauważyć informacje gromadzone przez BIK mogą posłużyć, aby lepiej zabezpieczyć się przed zagrożeniem jakim jest chociażby próba zaciągnięcia na nasze dane kredytu lub pożyczki. Przestępcy są coraz bardziej przebiegli w pozyskiwaniu danych dlatego też warto wiedzieć w jaki sposób możemy się chronić.

Kontakt

Ponad 10 lat doświadczenia w dostarczaniu rozwiązań spełniających potrzeby naszych Klientów to gwarancja odpowiedzialności, rzetelności i poufności informacji.

FinUp Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Powązkowska 15,
01-797 Warszawa

801 811 000

Loading
Your message has been sent. Thank you!