RRSO
0%
RATA OD:

Edukacja finansowa dzieci

Nie ulega wątpliwości, że warto dawać dobry przykład swoim dzieciom i od najmłodszych lat uczyć ich zarządzania pieniędzmi.

Wiadomo również, że pierwszymi osobami od których dziecko powinno czerpać podstawową wiedzę są rodzice. Edukacja finansowa jest podstawą sprawnego poruszania się w finansowym świecie i będąc już osobą dorosłą doskonale sobie zdajemy z tego sprawę. Tym bardziej, że w dorosłym życiu czeka wiele pułapek, które mogą doprowadzić do problemów z finansami. Dlatego też warto już od najmłodszych lat zadbać o to, aby nasze dziecko zdobyło podstawową wiedzę w tym zakresie.

Rozmowa o pieniądzach

Często dzieci nie wiedzą skąd dorośli biorą pieniądze i nie znają ich wartości, dlatego też warto rozmawiać z nimi np. o tym czym są stałe koszty, w jakiś sposób można generować dodatkowe koszty lub wytłumaczyć ile jest warta godzina naszej pracy. Dzięki temu możemy policzyć z dzieckiem ile wysiłku będzie kosztował nas zakup np. nowej zabawki.

Nauka oszczędzania

Warto zachęcać dziecko do odkładania i oszczędzania pieniędzy. Jest to przydatny nawyk, a motywacją może być wsparcie rodzica deklarującego, że dołoży brakującą kwotę  w przypadku kiedy dziecko zbierze cześć pieniędzy na wymarzoną rzecz. Przede wszystkim należy to uczynić w taki sposób, aby nie zrazić dziecka do oszczędzania, dlatego też warto założyć optymalny co do kwoty i czasu cel oszczędzania. Ważne jest aby dziecko nauczyło się oszczędzać na mniejszych kwotach, a wtedy też z biegiem czasu kwoty te mogę się znacznie zwiększyć.

Kieszonkowe

Zarządzanie własnym budżetem to najlepsza lekcja finansów na początek. Warto więc zacząć naukę od dawania kieszonkowego. Nie muszą to być od razu duże kwoty. Na początku może być to chociażby 10-15 zł tygodniowo. Ważne, aby dobrać taką kwotę, którą jesteśmy w stanie zagwarantować. W przeciwnym razie uzyskamy przeciwny efekt do zamierzonego. Kieszonkowe sprawi, iż dziecko będzie mogło samodzielnie podejmować decyzje o tym na co przeznaczy otrzymane pieniądze i zrozumie, że nie są one nieograniczone.

Zagrożenia

Warto nie tylko uczyć w zakresie samego odkładania pieniędzy, ale również gdy nasze dziecko dorośnie warto wspomnieć o różnych zagrożeniach związanych chociażby z zaciągnięciem zobowiązań np. w banku. Z pewnością nie raz zdarzyło nam się skorzystać z pożyczki czy też kredytu. Warto też podzielić się naszą opinią na ten temat i również przedstawić zagrożenia z tym związane. Może dzięki tym doświadczeniom nasze dziecko uniknie błędów, które my popełniliśmy.

Podsumowanie

Warto wcześniej zacząć uczyć dzieci jak prawidłowo zarządzać pieniędzmi, ponieważ będą one miały większą szansę w przyszłości osiągnąć finansowy sukces i tak lokować swoje oszczędności, aby mieć z tego jak największe korzyści. Edukując finansowo swoją pociechę, należy postawić na kreatywność i otwartość, pamiętając, że nauka oszczędzania i zarządzania własnymi funduszami to niezwykle ważny element w poznawaniu przez dziecko otaczającego go świata.

Kontakt

Ponad 10 lat doświadczenia w dostarczaniu rozwiązań spełniających potrzeby naszych Klientów to gwarancja odpowiedzialności, rzetelności i poufności informacji.

FinUp Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Powązkowska 15,
01-797 Warszawa

801 811 000

Loading
Your message has been sent. Thank you!