RRSO
0%
RATA OD:

Dzieci i finanse

Dla najmłodszych i nastolatków główną rolę przewodnika w świecie finansów powinni odgrywać rodzice, a edukacja finansowa powinna rozpoczynać się w domu.

Nie ma wątpliwości, że im wcześniej zaczniemy uczyć dzieci jak prawidłowo zarządzać pieniędzmi, tym będą one miały większą szansę w przyszłości osiągnąć finansowy sukces i tak kierować swoimi oszczędnościami, aby mieć z tego jak największe korzyści. No ale czy tak rzeczywiście się dzieje i rozmawiamy z dziećmi na temat finansów?

Rozmowa

Przede wszystkim należy porozmawiać ze swoim dzieckiem i dowiedzieć się w jaki sposób postrzega ono pieniądze, czym dla niego są i jaką mają wartość. W ten sposób będziemy mogli przygotować odpowiednią strategię edukacji finansowej i przede wszystkim będziemy w stanie zareagować możliwie szybko, gdy okaże się że nasze dziecko ma zupełnie nieprawdziwy obraz wizerunku pieniądza.

Oszczędzanie

Warto zadbać o to, aby jednym z etapów edukacji finansowej dziecka była nauka oszczędzania. Wyrobienie takiego nawyku zaprocentuje w przyszłości. W ten sposób nauczymy również dziecko, że dzięki cierpliwości i wytrwałości może spełniać swoje marzenia. Można to dziecku wytłumaczyć chociażby na przykładzie rachunków za prąd. Jeśli będziemy gasili światło lub w innym sposób redukowali zużycie prądu to nie tylko przysłużymy się środowisku, ale również otrzymamy mniejszy rachunek, a pozostałą kwotę będziemy mogli wykorzystać na inne cele. Warto też wytłumaczyć dziecku ile rodzic generuje pieniędzy na godzinę, aby samo mogło sobie policzyć ile mama czy taka muszą pracować np. na nową zabawkę. Przy okazji warto wspomnieć o porównywaniu cen. Dzięki temu dziecko przekona się, że warto też porównywać ceny tych samych produktów w różnych sklepach, aby nie przepłacić za dany produkt, ale też być może nawet znaleźć zasoby na kupno czegoś innego.

Kieszonkowe

Jednym z najlepszych rozwiązań jest tworzenie małego budżetu dla swojego dziecka, aby mogło nim zarządzać czyli tzw. kieszonkowe. Nie musi to być duża kwota, a jej wysokość każdy rodzic powinien ustalić indywidualnie, biorąc pod uwagę swoje możliwości finansowe, a następnie obserwować w jaki sposób dziecko zarządza swoimi pieniędzmi. Jeśli zauważymy, że nauka się sprawdza, a dziecko zwiększa sumę swoich oszczędności, warto dorzucić trochę pieniędzy do kieszonkowego. Takie działanie może jeszcze bardziej zachęcić młodego człowieka do oszczędzania. W takim rozwiązaniu niezwykle ważne jest, aby kwota ta była wypłacana sukcesywnie co jakiś czas np. tydzień, miesiąc. Pamiętajmy przy tym aby wysokość kwoty ustalić w taki sposób, aby nie zakłócić tego procesu. Jeśli docelowo nie wypłacimy dziecku pieniędzy może to przynieść odwrotny skutek.

Produkty bankowe

Starsze dziecko warto wprowadzić w świat produktów bankowych. W pierwszej kolejności warto zacząć od konta osobistego, a następnie wytłumaczyć na jakiej zasadzie ono działa i w jaki sposób można korzystać z dostępnej do każdego konta karty debetowej. Dobrze, aby nasze dziecko wiedziało, że nie zawsze trzeba posiadać przy sobie gotówkę. Dodatkowym atutem będzie zapoznanie dziecka z definicją kredytu, a także z tym, że każde nasze zaciągnięte zobowiązania należy spłacać, aby nie generowały one dodatkowych kosztów oraz konsekwencji w przyszłości.

Rodzic nie zawsze ma wpływ na to jakie decyzje finansowe będzie podejmować jego dziecko gdy dorośnie. Jednak może dać mu pełne wsparcie w zrozumieniu zagadnień finansowych i ekonomicznych, kiedy ma jeszcze wpływ na jego rozwój i wychowanie. Warto dawać dobry przykład swoim dzieciom i od najmłodszych lat uczyć ich zarządzania pieniędzmi.Niestety ale prawie połowa z nas, bo aż około 49% rodziców nie rozmawia ze swoimi dziećmi na temat pieniędzy i ich wartości. Warto to zmienić.

Kontakt

Ponad 10 lat doświadczenia w dostarczaniu rozwiązań spełniających potrzeby naszych Klientów to gwarancja odpowiedzialności, rzetelności i poufności informacji.

FinUp Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Powązkowska 15,
01-797 Warszawa

801 811 000

Loading
Your message has been sent. Thank you!