RRSO
0%
RATA OD:

Dokumenty z jakimi spotkasz się przy zakupie mieszkania od dewelopera

Własne mieszkanie daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, ale nie tylko dlatego decydujemy się na zakup nieruchomości.

Nowe mieszkanie daje przede wszystkim możliwość samodzielnej aranżacji, a na jego zakup od dewelopera decydujemy się nawet, jeśli konieczne jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Prospekt informacyjny

To pierwszy ważny dokument z jakim spotkamy się podczas zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego. W prospekcie tym znajdują się m.in. takie informacje jak spis wszystkich inwestycji zrealizowanych przez danego dewelopera, informacje o ewentualnych postępowaniach egzekucyjnych, które toczą się przeciwko deweloperowi, finansowanie inwestycji, informacje o banku obsługującym fundusz powierniczy inwestycji, obciążenia kredytowe ciążące na działce, potwierdzenie dopełnienia formalności przez dewelopera, termin zakończenia inwestycji, przeniesienie prawa własności nieruchomości, plan zagospodarowania przestrzennego działek sąsiadujących oraz informacje na temat planowanych inwestycji infrastrukturalnych.

Umowa rezerwacyjna

Umowa rezerwacyjna daje gwarancje, że wybrana nieruchomość nie zostanie sprzedana, podczas gdy nabywca będzie mógł analizować słuszność swojego wyboru lub gdy oczekuje na decyzję o przyznaniu kredytu. W większości przypadków podpisanie umowy rezerwacyjnej nie wiążę się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla inwestora. Dodatkowe opłaty mogą pojawić się w momencie, gdy chcemy podpisać umowę rezerwacyjną na dłuższy okres. Ustawa deweloperska nie definiuje ostatecznej formy umowy rezerwacyjnej i może różnić się w zależności od dewelopera.


Umowa deweloperska


Podstawowym dokumentem jaki jest podpisywany przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym jest umowa deweloperska, w której zawarte są szczegółowe zobowiązania zarówno deweloperów jak i nabywcy. Umowa deweloperska stanowi, że firma sprzeda wybudowane mieszkanie, a kupujący za nie zapłaci i jest dokumentem zawieranym przed notariuszem w formie aktu notarialnego. Najważniejszym punktem tej umowy jest zobowiązanie do przeniesienia własności mieszkania na inwestora, mającego miejsce w określonym czasie i znajdziemy w niej m.in. dane na temat cen nieruchomości, lokalizacji inwestycji, terminu wpłaty zadatku, zapłaty transz kredytu i przekazania lokalu, warunków rozliczenia ewentualnych niezgodności z projektem, zasad postępowania w przypadku zmiany terminu zakończenia inwestycji, warunków i czasu odbioru lokalu, zwrotu lub straty zadatku w przypadku wycofania się z zawartej umowy.

Umowa ostateczna i dokument odbioru mieszkania

Pozytywny odbiór techniczny mieszkania oznacza dla inwestorów odbiór kluczy, co następuje po podpisaniu umowy przenoszącej własność. Za jej sprawą inwestor staje się ostatecznie właścicielem danej nieruchomości. Po jej zawarciu dla mieszkania zakładana jest nowa księga wieczysta, a nabywca zostaje do niej wpisany jako obecny właściciel mieszkania.


Kupno mieszkania wiąże się nie tylko z koniecznością wyboru odpowiedniego lokalu, ale również szeregiem formalności i dokumentów, jakie należy podpisać na etapie finalizacji transakcji. Umowa rezerwacyjna, umowa przedwstępna, umowa deweloperska, umowa ostateczna to najważniejsze z nich. Bezpieczniej jest poświęcić dodatkowy czas na zgromadzenie i zapoznanie się z tymi dokumentami, aniżeli zostać niemile zaskoczonym już po nabyciu lokalu.

 

Kontakt

Ponad 10 lat doświadczenia w dostarczaniu rozwiązań spełniających potrzeby naszych Klientów to gwarancja odpowiedzialności, rzetelności i poufności informacji.

FinUp Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Powązkowska 15,
01-797 Warszawa

801 811 000

Loading
Your message has been sent. Thank you!