RRSO
0%
RATA OD:

Bezpieczne korzystanie z karty płatniczej

Temat bezpiecznego korzystania z karty kredytowej jak i debetowej jest obecnie coraz częściej poruszany. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim PIN, który powinien być bezwzględnie zapamiętany. 

Zapisywanie go na karcie, karteczce lub w telefonie nie tylko nie pomoże, ale w przypadku kradzieży ułatwi złodziejom zadanie. Złym pomysłem jest także wybieranie na PIN swojej daty urodzenia, narodzin dziecka czy daty swojego ślubu, gdyż złodzieje bez problemu mogą znaleźć takie informacje w sieci np. na portalach społecznościowych. Jeśli PIN nie zostanie odpowiednio zabezpieczony może być problem z odzyskaniem środków z tych transakcji, które dokonane zostały z użyciem PINu. Należy pamiętać, że nowe technologie i zabezpieczenia nie zwalniają Nas z myślenia, bo najlepszym strażnikiem swoich pieniędzy jesteśmy My sami.

Wypłacając pieniądze z bankomatu także możemy paść ofiarą oszustwa. Urządzenia te mogą być bowiem wykorzystane do przestępstwa polegającego na nielegalnym kopiowaniu zawartości pasków magnetycznych kart płatniczych i przechwytywaniu numerów PIN, a następnie wykorzystaniu spreparowanych kart do przeprowadzenia transakcji bankomatowych. Zanim więc skorzystamy z urządzenia, przyjrzyjmy się elementom bankomatu takim jak otwór czytnika kart w którym może być umieszczony skaner kopiujący, pogrubiona i wystająca ponad powierzchnię blatu bankomatu klawiatura czy górna ścianka bankomatu w której może być zainstalowana kamera rejestrująca.

Karta kredytowa jest kuszącym narzędziem do nieograniczonych zakupów. Jednym z miejsc, w których najczęściej używa się tego narzędzia jest internet. To także miejsce, w którym wciąż można trafić na oszustów. Żeby uniknąć przykrych konsekwencji zakupów u nieuczciwych sprzedawców należy uważnie analizować strony, na których robi się zakupy. Warto wcześniej sprawdzić opinie na jej temat i upewnić się czy połączenie ze sklepem jest szyfrowane. Ważne też, aby nigdy nie używać funkcji zapamiętywania danych karty w przeglądarce.

Karty płatnicze w tym karty kredytowe można zabezpieczyć przed kradzieżą czy transakcjami, które mogłyby prowadzić do utraty środków za pomocą ubezpieczenia, które umożliwiają odzyskanie odszkodowań. Jednocześnie ważne jest zdecydowanie się na takie ubezpieczenia, które pozwalają na zapewnienie odpowiedniej polisy. Najbardziej opłacalne jest to w przypadku intensywnego korzystania z kart kredytowych, ponieważ decydowanie się na ubezpieczenie wymaga regularnego płacenia składek. Jak w przypadku każdego ubezpieczenia, tak i tutaj przed podpisaniem umowy należy szczegółowo zapoznać się z jego warunkami i listą tego, czego nie obejmuje.

Najprostsza reguła korzystania z kart płatniczych to kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Płacenie kartą ma wiele zalet, jednak jej użytkownicy powinni pamiętać o środkach bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy używają karty do zakupów w sklepie stacjonarnym czy internetowym, czy wypłacają gotówkę z bankomatu powinni mieć świadomość, że mogą paść ofiarą kradzieży lub oszustwa.

Kontakt

Ponad 10 lat doświadczenia w dostarczaniu rozwiązań spełniających potrzeby naszych Klientów to gwarancja odpowiedzialności, rzetelności i poufności informacji.

FinUp Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Powązkowska 15,
01-797 Warszawa

801 811 000

Loading
Your message has been sent. Thank you!